Open Access a 19. században

„…open access will be a thorn in the flesh to the lazy librarian. His clumsy catalogue, his higgledy-piggledy piles of heterogeneous volumes, placed on shelves in the order they are bought, his neglect to procure the latest and best books, will not stand the actual scrutiny of his natural enemy, the genuine reader … if he cannot contrive to stifle open access and its results, he will have to … go!”

H. K. Moore: Open access in public lending libraries: from the reader’s point of view. The Library, New Series, Vol. 1, No. 1 (December 1899), 188. In: Alistair Black, Simon Pepper, Kaye Bagshaw: Books, Building and Social Engineering. Early Public Libraries in Britain from Past to Present. Ashgate Publishing Limited, Surrey 2009.

Ismerős valahonnan, ugye? Nos, a helyzet nem példa nélküli: 100 éve, a 19-20. század folyamán komoly háború dúlt az angol közkönyvtárakban. És az eredményt mindenki láthatja, ebből pedig remélem hosszú távú követeztetések is levonhatóak. Nagyon remélem…

A forrásként szereplő mű pedig kb. szeptember óta hozzáférhető a Könyvtártudományi Szakkönyvtárban (hatalmas meglepetés pozitív csalódás volt, hogy miután megkerestem őket, és nem volt meg, fél évre rá beszerezték), de ha sok pénzem lesz, én is megveszem húszezer pénzért. Irgalmatlan jóságok vannak benne.

Photo by mollyali