Már régóta szemezek a Conky nevű alkalmazással, ami pusztán annyit tesz, hogy az asztalon szabadon konfigurálható módon mindenféle figyelő szkripteket futtathatunk (memória-, cpu-, lemezhasználat, időjárás, emailok, tennivalók, zene stb.). Eddig bevallom kicsit fáztam tőle, mert nem egyszerű a telepítése, beállítása – első blikkre. Aztán utána úgy belefeledkezik az ember, hogy ki sem lát többet belőle. Ezért is furcsa kicsit a teljesítmény- vagy hatékonyság-növelő jelző mellette (legalábbis nagyon szeretik így aposztrofálni a készítői és a rajongói) – cserébe, hogy egy nagyon helyre felületet kapsz munkád megkönnyítéséhez, elpepecselhetsz vele akár napokat is. Pár napos reszelgetés után én most a jobbra látható kis kép által mutatott ábra szerint állok (kattra nő).
Az elsőre bonyolultan kinéző műveletsor természetesen pofonegyszerű (szmájli). Ubunturól fogok beszélni: a Synaptic csomagkezelőben (a root jelszó beírása után) keressük ki a conky csomagot (és még azokat, amiket szeretnénk hasznáni – Rhythmbox, Pidgin, email, időjárás stb. figyelők), és telepítsük. Ekkor a felhasználói mappánkba fog kerülni egy rejtett, conkyrc nevű fájl, ez nálam úgy szerkeszthető, hogy
sudo gedit /home/dani/.conkyrc
Ezt bemásolva, bepötyögve kapjuk meg magát a fájlt, amit aztán kedvünkre módosítgathatunk, ehhez a változók és a beállítások leírása elérhető a Conky dokumentációjában. Ahho, hogy új funkciókat tudjunk hozzáadni, a
${execi 900 a-világuralom-megszerzése}
parancsot kell beírni, amiben a dollárjel ($) a parancsot jelzi, a kapcsos zárójel ({}) fogja össze a több elemű, paraméterezett parancsot (azaz nem kell mindig kitenni), az execi 900 azt mondja meg, hogy 900 másodpercenként újra végre kell hajtani a műveletet (tehát én pl. a zene figyelőjét 1 másodperces frissítésre állítottam, annak az a jó, ha gyakran frissül, és simán bírja is a gépem), a-világuralom-megszerzése meg a parancs, amivel el szeretnék érni valamit. Ez a sor tehát negyedóránként biztosítja számomra a totális hatalmat, és ez nekem jó.
Ezek után után már csak annyit kell tenni, hogy megtaláljuk a nekünk kedves hátteret, amelyhez hozzá tudjuk igazítani a Conkyt, és nem fogjuk megunni két nap múlva (ez nálam komoly veszély). Ehhez ajánlom a Vladstudio műveit, hagyományos (nem szélesvásznú) felbontásban ingyen is le lehet tölteni a képeket, ráadásul egy csomó könyvtárosos témája van, nekem örök kedvenc (és ha nem elég, lehet laptopra, pólóra is rendelni a képekből). Már csak annyi marad,hogy válasszunk hozzáillő betűtípust (ez sem rossz móka, nem egyszerű teljes kiosztású készletet találni…), és lehet beleásni magunkat a módosításba. Eltart egy-két napig, hétig. Ha segít, van pár Conky linkem begyűjtve gyűjteménybe, így nem kell kiválogatni a kellőt.
Ha pedig készen van, érdemes betenni az automatikusan induló programok közé, de nem egyből a conky parancsot, mert ennek az lesz az eredménye, hogy elindítja, majd utána ráhúzza az asztalt, így nem fogjuk látni. Érdemes egy rövid szkriptet összedobni, ami annyit tesz csak, hogy pár másodpercig altatja a Conkyt, amíg betöltődik az asztal, és csak utána indítja el.
#!/bin/bash
sleep 60 conky;
Ezt mentsük el a /home/felhasználónév/ könyvtárba .conky_start.sh néven, és ezt indíttassuk az Rendszer > Adminisztráció > Indítópult menüben.
És hogy ez a könyvtáraknak is jó lehet, mi sem bizonyítja jobban, hogy lehet vele kiíratni információkat az adatbázisokról, legújabb könyveket a katalógusból, friss híreket a könyvtár honlapjáról stb. az asztalra, ami elé aztán leül a felhasználó…
Egyébként úgy érzem, ez messze nem elég leírás, úgyhogy érdemes kicsit körülnézni, pl. charlie-nak van egy nagyon részletes és jó leírása (bevallom, engem a Lifehacker inspirált, nem ő, de van annyira jó, sőt magyar nyelvű…), de egy miner kereséssel is biztos, hogy kifogunk egy-két hasznos linket még. Inspirációnak meg szintén a Lifehacker Featured Desktop címkéjét ajánlom sok szeretettel. Ha meg elkészült, töltéstek fel valahova, és linkeljétek be a hozzászólásokhoz!
Nemlinukszosok próbálkozhatnak Enigmával, de arról most dafkéból sem írok, használjatok Linuxot.
Az én témám részletei:
- telepített részletek: Conky, Conky Weather, Conky Rhythmbox és egy TODO.txt-t kiíró szkript
- háttérkép: Marco Zamora (Kistune Noir alkotása)
- betű: Capture it (Kozma Bálint műve) és ConkyWeather (tartalmazza a csomag, ha telepíted)
- a forráskód
9 hozzászólás a(z) “Asztal pimpelése Ubuntun” bejegyzéshez
Az Enigma az effektcsomag neve, a Windowsos program a Samurize, ami azonban nem kezel normálisan UTF-8-at, úgyhogy kiesik. Ugyanez áll a linuxra is, úgyhogy ha az időjárás érdekel, majd beütöm a Wolfram Alphába. :)
Enigma jogos (valahogy nekem így maradt meg…), de ha megmondod, hogy mi a baj az utf-fel conky alatt, akkor kapsz egy csokit (nekem az égvilágon semmit nem nyítt).
Miért kell a home könyvtáradban levő conkyrc-t root-ként szerkeszteni?? Szerintem megy az sudo nélkül is.
Illetve lehet őt a -d kapcsolóval „démonizálni” így szépen a háttérben fut ;).
És egy tipp, szerintem azért nem látszik, csak ha késleltetve indítod, mert gondolom a nagyon parasztvakítós compiz ami már minden ubuntuval alapban települ kissé bezavarhat neki. Erről jut eszembe, hogy van ettől kicsit látványosabb megoldás is pl gdesklets, igaz ez némileg erőforrásigényesebb, cserébe viszont kattintgatós :).
@ejbenjaro: passz. Szerintem így láttam, ezt utánzom :P (Egységsugarú vagyok, na.) Compiz nincsen, lezúztam, nem ment amúgy sem (eddig nem volt erőm utánanézni, hogy mi a gondja a jauntynak néha a videókártyámmal). A leírások alapján a nautilus rakja rá az asztalra a dolgait, és ezért kell altatni. A gdesklets-t próbáltam, szimplán nem jött be, sok bajom van, tudom :)
Már a kiesik áll rá. :) Csak iszonyú kényelmetlenségek árán tudom magammal vinni a workflowmat, annyit meg nem ér meg az ügy.
E! Jó az a betűtípus, azmiaz és honnan?
Capture it (ott van a bejegyzés végén meg a forráskódban is :)
link: http://www.dafont.com/capture-it.font
Ú tényleg. :) Köszi.
(Úgy látszik a bejegyzés végi listákat automatikusan ugrom át, mert azt hiszem, hogy related posts…:)
most ugye meg kéne sértődnöm? :D