Mindenki örömére pár napja megjelent a Zotero 2.0 beta 3, egy csomó olyan funkcióval, ami már nem csak az egyéni, de a közös munkát is tudja nagymértékben segíteni. Ezek közül az első a Csoportok kezelése, amelyeken keresztül jegyzeteket, bibliográfiákat lehet megosztani kollégáinkkal, évfolyamtársainkkal. Csoport létrehozásához regisztrálni kell, majd ezután lehet létrehozni a sajátunkat, ami lehet publikus, nyitott, esetleg publikus de zárt, vagy privát. Később pedig a csoportunkat a saját URL-en lehet elérni.
Csináltam egy klog csoportot is, aki hivatást érez arra, hogy segítsen egy frankó cikkadatbázist létrehozni, az csatlakozzon, nyitva van az aranykapu, csak bújjatok rajta. (De ha FITT lenne a jobb ötlet, az elől sem zárkózom el…) Engem meg itt lehet megtalálni.
Kedvcsinálónak pedig szerpeljen 10 ok, amiért érdemes használni a Zoterot:
- Tényleg egyszerű a használata. Van egy rövid videó, amit ha megnéz az ember (és megvan a kellő angol nyelvtudása hozzá), akkor semmi problémát nem jelenthet a kezelés.
- Ingyenes. Van erre a kérdésre (bibliográfiagyártás) fizetős válasz is, de elég erős versenyt csinál a Zotero. Bármi gondunk, bajunk van, ott van a teljes körű dokumentáció, és ha valakinek olyan viszketése van, hogy meg akarja bütykölni, hát nem áll semmi az útjába.
- Már intézmények százai ajánlják ezt az alkalmazást a hallgatóiknak (köztük olyanok, mint az MIT, a Standford vagy a Yale), tehát már jelentős tudás van benne és áll mögötte.
- Bárkinek, bármikor könnyen használható. Bármilyen operációs rendszeren elfut (természetesen – és sajnos – csak Firefox kell hozzá), ráadásul köszönhetően a központi szerveren tárolódó és szinkronizálódó adatoknak, még csak a saját gépünkhöz sem vagyunk kötve. A Portable Apps segítségével pedig még csak az sem kell, hogy a használt gépen telepítve legyen a böngésző, erről pár bekezdéssel korábban már írtam egyet. És hát ugye ott van a webes hozzáférés a gyűjteményhez, ez már csak hab a tortán.
- Még díjat is nyert. Van, akinek számít, hogy megnyert egy csomó címet. 2007: Best Instructional Softwar, PC Magzine – „Best Free Software”; 2008: PC Magzine – „Best Free Software”, CiteFest 2008 – legjobb hivatkozáskezelő eszköz.
- Lehetőség az intézmény számára, hogy kihasználja a Zoterot. Mivel nyitott az egész projekt, semmi az ég egy adta világon nem gátolja meg az intézményeket, hogy kiaknázzák a lehetőségeit, és a maguk céljaira átalakítsák, továbbfejlesszék. Többek közt így indult a University of Michigan’s School of Information játéka, a Bibliobouts, Zotero-alapokon. De ugyanígy meg lehet említeni a Concordia University Digital History Lab-jét, amely egy videó-annotáló (figyelem!) plugint (Vertov) készített a Zoterohoz.*
- A Zotero semmi adatot nem tart meg magának. Cél a nyitottság és a felhasználókiszolgálása, így semmilyen apróbetűs rész nem köti magához a felhasználó által gyártott hivatkozásokat és jegyzeteket.
- A suli végével nem zár be a szolgálatás. Sok hasonló, zárt alkalmazás licensze (vagy licenszkedvezménye) véget ér a diploma készhez kapásával, így az általuk kínált szolgáltatások (sőt, néha a bennük tárolt adatok) is.
- Következetes szabványhasználat, ennek köszönhetően pedig rugalmasság. A létező nyitott szabványok között pofonegyszerűen tudjuk ide-oda szállítgatni a gyűjteményünket (és nem vagyunk bezárva egy senkimás által nem használt formátumba), akár a többi alkalmazásból vagy alkalmazásba.
- A felhasználók a saját nyelvükön használhatják. Mivel a Zotero már 30 nyelven elérhető (köztük magyarul is), ezért szinte nemzetiségtől és nyelvtől függetlenül bárki használhatja. És ha mégis sikerül kifogni egy nem támogatott nyelvű olvasót, hallgatót vagy felhasználót, egyszerűen lehet fordítani a BabelZilla segítségével.
Ha valaki ezen felbuzdult, akkor sok szeretettel ajánlom a még régebben készült magyar nyelvű leírást az első pár lépésről, esetleg korábbi bejegyzéseimet, vagy Gazs lelkendezését. Ésha végképp elakadt vele valaki (ez azért már nehéz), akkor dobjon egy kommentet vagy mélt, megnézzük, mit tudok segíteni.
*Egy nagyon csúnya hibája még van a Vertovnak: nem szereti a Linuxot, illetve mindenképpen kell hozzá QuickTime és Java Runtime Enviroment.